Tężnia Solankowa w Rabce

Od ponad stu lat Rabka Zdrój jest uzdrowiskiem, które odwiedzane jest przez turystów o każdej porze roku. Choć  w miejscowości położonej w Kotlinie Rabczańskiej na wysokości 500 m n. p. m., bez trudu można znaleźć liczne atrakcje, to jednak najważniejszą, a zarazem cieszącą się największą popularnością jest tężnia solankowa. Ten znajdujący się na obrzeżach Parku Zdrojowego przybytek swoje początki miał już w 1858 r. Wtedy to wykonano pierwsze ujęcie wód głębinowych, głównie solankowych z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Informacja o walorach zdrowotnych tężni szybko się rozniosła, dlatego kilka lat później do Rabki, zaczęły przybywać duże liczby kuracjuszy, chcących poprawić swoje zdrowie. Niestety podczas drugiej wojny światowej ówczesna tężnia uległa spaleniu, a zmieniające się władze miasteczka, dość długo czekały z podjęciem decyzji o budowie nowej tężni solankowej. Ostatecznie projekt został zakończony w 2009 r. i obecnie w Rabce Zdrój usytuowana jest nowa tężnia w kształcie cylindrycznym oraz 9 ujęć wód głębinowych, głównie solankowych.

Odwiedzanie tężni solankowej z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych, która znajduje się w Rabce Zdrój oraz poddawanie się inhalacjom solankowym pomaga zwalczać wiele nieprzyjemnych schorzeń. Wizyty zaleca się przede wszystkich w przypadku stanów zapalnych układu oddechowego, alergiach, ogólnym wyczerpaniu organizmu, a także podczas rekonwalescencji po poważnych chorobach. Z inhalacji solankowych powinny korzystać również osoby, które pracują w warunkach zapylenia, wysokiej temperatury, jak również nałogowi palacze i osoby, które na życie zarabiają głosem. Cząsteczki „chmurki” solankowej mają też działanie bakteriobójcze, w związku z czym działają korzystanie w przypadku przewlekłych infekcji.

Tężnia solankowa jest również świetna dla osób, które znają swoje organizmy i na co dzień dbają o dobrą kondycję fizyczną. Spacer po Parku Zdrojowym zakończony kilkoma rundkami wokół tężni solankowej pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, natomiast wdychanie orzeźwiającego powietrza z solanki, oczyści nasze drogi oddechowe.